Kto ogrzewa dom śmieciami, srogo będzie ukarany photo

Kto ogrzewa dom śmieciami, srogo będzie ukarany

 27 Luty 2019 News Tylicz

Sezon grzewczy trwa i chociaż wiele się o tym mówi, ciągle pojawia się ten sam problem: 

Ludzie palą w piecu śmieci! Żyjemy w innych czasach, wiemy, że jest to srogo zabronione, zdajemy sobie sprawę jak negatywnie wpływa to na nasze zdrowie i środowisko naturalne, a problem ten wciąż się pojawia. Z czego to wynika? - trudno powiedzieć. Zwykle za takim działaniem ,,przemawiają” względy ekonomiczne. Ale czy takie myślenie jest właściwe? Z pewnością nie.
Przypomnijmy sobie więc jakie konsekwencje związane są z ogrzewaniem domów odpadami, których palenie jest zabronione.

Na początek te najważniejsze: zdrowotne. Spalaniu odpadów w budynkach mieszkalnych towarzyszy emisja do atmosfery wielu zanieczyszczeń na niewielkich wysokościach (tzw. ,,niska emisja”). Są to np.: pyły, tlenek węgla (CO), związki chloru (HCL), związki fluoru (HF), tlenki azotu (NOx), dwutlenek siarki (SO2), metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast i często dolegliwości pojawiają się po pewnym czasie. Zaczynają się od kaszlu, uczucia duszności, podrażnienia, zatruć. W konsekwencji pojawiają się choroby związane z układem oddechowym, nerwowym, obniżenie odporności, która objawia się w postaci alergii (zwłaszcza u dzieci). W szczególności niebezpiecznymi składnikami trującego dymu są rakotwórcze związki zwane dioksynami.

Spalanie odpadów prowadzi do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Tlenek siarki (VI) w połączeniu z wodą tworzy kwas siarkowy (główna przyczyna powstawania kwaśnych deszczy). Dwutlenek azotu pochłania światło słoneczne i razem z innymi zanieczyszczeniami powietrza wchodzi w skomplikowane reakcje fotochemiczne, które przyczyniają się do powstania smogu fotochemicznego.
Nawiązując do tej ,,ekonomiczności” pamiętajmy, że funkcjonariusze policji czy straży miejskiej mają prawo skontrolować, jakie materiały są używane do palenia w piecu. Za nieprzestrzeganie zakazu  spalania odpadów poza miejscami do tego przeznaczonymi (zgodnie z art.191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach) grozi kara aresztu albo grzywny! 
Bezwzględny zakaz palenia dotyczy m.in: plastikowych pojemników i butelek, opon, innych wyrobów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, odzieży, starych mebli, elementów drewnianych pokrytych lakierem, plastikowych toreb, drewnianych ram okiennych, opakowań (po rozpuszczalnikach, środkach ochrony roślin, farbach, lakierach i in).


--------------------------------------
Herb*Artykuł powstał w ramach kampanii edukacyjnej organizowanej dla mieszkańców Gminy Krynicy-Zdroju związanej z projektem pn. ,,Ograniczenie niskiej emisji na terenie Gminy Krynicy-Zdroju przez zastosowanie urządzeń grzewczych na biomasę i paliwa gazowe”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.