Krynica-Zdrój

Lubisz łączyć przyjemne z pożytecznym? Krynica – Zdrój, to miejsce w którym z łatwością połączysz ze sobą odpoczynek, zwiedzanie i dbałość o zdrowie.

Z jednej strony będziesz mógł korzystać z licznych atrakcji, takich jak chociażby coroczny Festiwal im. Jana Kiepury, podziwiać urokliwe cerkwie i kapliczki czy skorzystać ze stoków narciarskich. Z drugiej strony będziesz miał możliwość zaczerpnąć z licznych wód leczniczych, które dodadzą ci zdrowia i sił. To miejsce jest wprost stworzone do odpoczynku, spokojnych przechadzek, podziwiania pobliskich szczytów, a ze strony jego mieszkańców spotkasz się z ciepłym i radosnym przyjęciem, dzięki czemu poczujesz się jak w domu.

To miejsce znane jest nie tylko w naszym kraju, ale również zagranicą, a ponieważ posiada wiele ciekawych miejsc, ludzie chętnie tutaj wracają. To idealne miejsce na odpoczynek z rodziną, ale również samotny wyjazd, podczas którego nie tylko można zadbać o zdrowie, ale także skorzystać ze spacerów na pobliskie szczyty, podczas których będziesz mógł cieszyć się niesamowitą ciszą i bliskością natury.
 


Znana gmina uzdrowiskowa o szczególnych walorach klimatycznych, leczniczych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych. Swoja sławe zawdziecza znakomitym wodom leczniczym, dzieki którym zaczeła rozwijac sie jako uzdrowisko i uzdrowiskiem tym po dzien dzisiejszy pozostała przywracajac tysiacom ludzi zdrowie i siły. Ci, którzy wybiora Krynice-Zdrój na miejsce swojego wypoczynku, leczenia, rozrywki nie beda tego ¿ałowac, wróca tu ponownie.

Przez cały rok umila pobyt gosciom Orkiestra Zdrojowa, a w sierpniu za sprawa Festiwalu im. Jana Kiepury staje sie stolica operetki. Corocznie w uzdrowisku organizuje sie wiele imprez o zasiegu miedzynarodowym, ró¿nego rodzaju seminaria polityczne i naukowe - najbardziej znane to Forum Ekonomiczne. Krynica-Zdrój ma nie tylko leczniczy klimat, ale także niepowtarzalna atmosfere i wspaniałych mieszkanców, którzy przez lata doswiadczen wypracowali swoisty "kult kuracjusza i wczasowicza". Witaja go zawsze z wielka radoscia i życzliwością. Uzdrowisko posiada ugruntowana wizytówke społeczno-turystyczna zarówno w kraju jak i zagranica.

Krynica-Zdrój założona została w 1547 r. przez Danka z Miastka jako Krzenycze. Rozwój miasta w okresie późniejszym wiąże się już z odkryciem w XVII w. leczniczych wartości źródeł mineralnych. Zaczatkiem uzdrowiska był zbudowany w 1794 r. „Mały domek”, który od 1804 r. pomieścił pierwsze zakłady kąpielowe.

W 1807 roku Krynica-Zdrój została nazwana urzędowo zdrojem kąpielowym. Wielka erę Krynicy-Zdroju jako uzdrowiska rozpoczęła w 1858 r. działalność Józefa Dietla – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego uznawanego za ojca polskiej balneologii. W tym okresie powstały takie obiekty uzdrowiskowe jak Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Głowna z deptakiem, liczne pensjonaty i teatr modrzewiowy. Do rozwoju uzdrowiska przyczyniło się równie¿ wybudowanie w 1876 r. linii kolejowej do Muszyny, przedłużonej w 1911 r. do Krynicy-Zdroju.

Po I wojnie światowej uzdrowisko przejęły władze polskie. Odrestaurowano wtedy część obiektów i wybudowano wiele nowych. . Druga wojna światowa i okres okupacji przerwały rozwój uzdrowiska. Po wojnie nastąpiła rozbudowa kurortu. Krynica-Zdrój stała się największym kurortem uzdrowiskowym w Polsce.

Obszar Gminy Krynica-Zdrój leży we wschodniej części Beskidu Sądeckiego, w dolinie potoku Kryniczanka. „Perłę Uzdrowisk” otaczają zalesione wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika

Kulminację wschodniej części Beskidu Sądeckiego stanowi Jaworzyna Krynicka (1114 m) – najwyższy szczyt gminy Krynica-Zdrój, zbliżoną do niej wysokość osiągają m.in.: Wierch nad Kamieniem (1084 m), Runek (1080 m) czy Pusta Wielka (1061 m...).

Do części wschodniej Beskidu Sądeckiego zaliczamy również wzniesienia o samodzielnym charakterze, jak np.: Przysłop (944 m), Jaworzynkę (899 m.), Huzary (865 m), Szalone (832 m), a także grupę górską Zimnego i Dubnego pomiędzy Popradem i jego dopływami: Muszynką i potokiem Smereczek, z najwyższym szczytem Kraczonikiem (934 m) nad Leluchowem.

Gmina Krynica-Zdrój jest gminą miejsko-wiejską.

Zajmuje obszar o powierzchni 14 518 ha (w tym miasto Krynica– około 4000 ha). w jej skład wchodzą następujące sołectwa : Berest, Czyrna, Mochnaczka Niżna, Mochnaczka Wyżna, Muszynka, Piorunka, Polany i Tylicz. Siedzibą władz gminy jest Krynica-Zdrój.

Kiedy turysta zawita w okolice Krynicy i Muszyny, niewątpliwie zachwyci się urokliwymi cerkiewkami i kapliczkami rozsianymi po dawnych wioskach „klucza muszyńskiego”. Świątynie te są pozostałością po wcześniejszych mieszkańcach tego regionu – Łemkach, grupie powstałej na skutek osadnictwa wołoskiego z dużymi wpływami ruskimi. Świątynie budowano w układzie trój izbowym, w konstrukcji zrębowej i przykrywano je dachami namiotowymi zwieńczonymi baniastymi hełmami. Wewnątrz uwagę zwracał ikonostas oddzielający nawę od prezbiterium, zdobionymi ikonami.

Krynica Cerkiew Greckokatolicka (1848-1879)

Największa murowana cerkiew na Łemkowszczyźnie, miejsce chrztu Nikifora (Krynica Dolna)

Cerkiew Prawosławna (1983-1996) piekny ikonostas z przełomu XIX i XX w., rzeźba Ukrzyżowanie, obraz ze scena sadu Chrystusa (ul. Cmentarna)

Słotwiny (1888) Barokowe Tabernakulum z XVIII w., klasycystyczne lichtarz z XIX w.

Powroźnik (1600) Najstarsza cerkiew drewniana na terenie polskich Karpat. Polichromia z 1607r. Oraz niekompletny ikonostas z XVIII w.

 

WODY MINERALNE

KRYNICZANKA

pochodzi ze źródła "Zdrój Główny" bijącego z głębi ziemi przed Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju, odkrytego w 1793 roku. To właśnie tutaj powstała pierwsza w Polsce rozlewnia wód w roku 1808. Zawiera niezbędna dla organizmu ilość magnezu poprzez co łagodzi stany stresowe i nadmierna pobudliwość. Działa przeciwzapalnie i przeciw-uczuleni owo. Dzięki bardzo dużej zawartości wapnia, wzmacnia układ kostny.

JAN

naturalna woda lecznicza – bardzo moczopędna, idealna w leczeniu kamicy nerkowej, stosowana również w leczeniu innych schorzeń nerek i dróg moczowych oraz miażdżycy i cukrzycy (w połączeniu z woda Zuber) gdyż wydatnie obniża poziom cholesterolu i cukru.


ZUBER

unikalna woda lecznicza w skali europejskiej o bardzo dużej mineralizacji – leczy choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, wątrobę i drogi żółciowe, zwalcza nadkwasotę, obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi.

SŁOTWINKA

szczawa skuteczna w leczeniu przewlekłych nieżytów przewodu pokarmowego, chorób z niedoboru magnezu, chorób neurologicznych. Działa przeciwalergicznie, pomaga usuwając metale ciężkie z organizmu.




 


TYLICZ
Chciałbyś zwiedzić NASZ piękny Tylicz zaparszamy gorąco. Tanie kwatery - pokoje juz od 20 zł 

Reklama
c74d97b01eae257e44aa9d5bade97baf
6f4922f45568161a8cdf4ad2299f6d23
37693cfc748049e45d87b8c7d8b9aacd
b6d767d2f8ed5d21a44b0e5886680cb9