replica tag heuer monaco 69 price copy bvlgari carbon gold watch knockoff Best Bvlgari Copy copy quality breitling copy replica Rolex Replicas imitation genuine cartier imitation
Atrakcje Krynicy-Zdrój

Krynica-Zdrój

Lubisz łączyć przyjemne z pożytecznym? Krynica – Zdrój, to miejsce w którym z łatwością połączysz ze sobą odpoczynek, zwiedzanie i dbałość o zdrowie.

Z jednej strony będziesz mógł korzystać z licznych atrakcji, takich jak chociażby coroczny Festiwal im. Jana Kiepury, podziwiać urokliwe cerkwie i kapliczki czy skorzystać ze stoków narciarskich. Z drugiej strony będziesz miał możliwość zaczerpnąć z licznych wód leczniczych, które dodadzą ci zdrowia i sił. To miejsce jest wprost stworzone do odpoczynku, spokojnych przechadzek, podziwiania pobliskich szczytów, a ze strony jego mieszkańców spotkasz się z ciepłym i radosnym przyjęciem, dzięki czemu poczujesz się jak w domu.

To miejsce znane jest nie tylko w naszym kraju, ale również zagranicą, a ponieważ posiada wiele ciekawych miejsc, ludzie chętnie tutaj wracają. To idealne miejsce na odpoczynek z rodziną, ale również samotny wyjazd, podczas którego nie tylko można zadbać o zdrowie, ale także skorzystać ze spacerów na pobliskie szczyty, podczas których będziesz mógł cieszyć się niesamowitą ciszą i bliskością natury.
 


Znana gmina uzdrowiskowa o szczególnych walorach klimatycznych, leczniczych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych. Swoja sławe zawdziecza znakomitym wodom leczniczym, dzieki którym zaczeła rozwijac sie jako uzdrowisko i uzdrowiskiem tym po dzien dzisiejszy pozostała przywracajac tysiacom ludzi zdrowie i siły. Ci, którzy wybiora Krynice-Zdrój na miejsce swojego wypoczynku, leczenia, rozrywki nie beda tego ¿ałowac, wróca tu ponownie.

Przez cały rok umila pobyt gosciom Orkiestra Zdrojowa, a w sierpniu za sprawa Festiwalu im. Jana Kiepury staje sie stolica operetki. Corocznie w uzdrowisku organizuje sie wiele imprez o zasiegu miedzynarodowym, ró¿nego rodzaju seminaria polityczne i naukowe - najbardziej znane to Forum Ekonomiczne. Krynica-Zdrój ma nie tylko leczniczy klimat, ale także niepowtarzalna atmosfere i wspaniałych mieszkanców, którzy przez lata doswiadczen wypracowali swoisty "kult kuracjusza i wczasowicza". Witaja go zawsze z wielka radoscia i życzliwością. Uzdrowisko posiada ugruntowana wizytówke społeczno-turystyczna zarówno w kraju jak i zagranica.

Krynica-Zdrój założona została w 1547 r. przez Danka z Miastka jako Krzenycze. Rozwój miasta w okresie późniejszym wiąże się już z odkryciem w XVII w. leczniczych wartości źródeł mineralnych. Zaczatkiem uzdrowiska był zbudowany w 1794 r. „Mały domek”, który od 1804 r. pomieścił pierwsze zakłady kąpielowe.

W 1807 roku Krynica-Zdrój została nazwana urzędowo zdrojem kąpielowym. Wielka erę Krynicy-Zdroju jako uzdrowiska rozpoczęła w 1858 r. działalność Józefa Dietla – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego uznawanego za ojca polskiej balneologii. W tym okresie powstały takie obiekty uzdrowiskowe jak Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Głowna z deptakiem, liczne pensjonaty i teatr modrzewiowy. Do rozwoju uzdrowiska przyczyniło się równie¿ wybudowanie w 1876 r. linii kolejowej do Muszyny, przedłużonej w 1911 r. do Krynicy-Zdroju.

Po I wojnie światowej uzdrowisko przejęły władze polskie. Odrestaurowano wtedy część obiektów i wybudowano wiele nowych. . Druga wojna światowa i okres okupacji przerwały rozwój uzdrowiska. Po wojnie nastąpiła rozbudowa kurortu. Krynica-Zdrój stała się największym kurortem uzdrowiskowym w Polsce.

Obszar Gminy Krynica-Zdrój leży we wschodniej części Beskidu Sądeckiego, w dolinie potoku Kryniczanka. „Perłę Uzdrowisk” otaczają zalesione wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika

Kulminację wschodniej części Beskidu Sądeckiego stanowi Jaworzyna Krynicka (1114 m) – najwyższy szczyt gminy Krynica-Zdrój, zbliżoną do niej wysokość osiągają m.in.: Wierch nad Kamieniem (1084 m), Runek (1080 m) czy Pusta Wielka (1061 m...).

Do części wschodniej Beskidu Sądeckiego zaliczamy również wzniesienia o samodzielnym charakterze, jak np.: Przysłop (944 m), Jaworzynkę (899 m.), Huzary (865 m), Szalone (832 m), a także grupę górską Zimnego i Dubnego pomiędzy Popradem i jego dopływami: Muszynką i potokiem Smereczek, z najwyższym szczytem Kraczonikiem (934 m) nad Leluchowem.

Gmina Krynica-Zdrój jest gminą miejsko-wiejską.

Zajmuje obszar o powierzchni 14 518 ha (w tym miasto Krynica– około 4000 ha). w jej skład wchodzą następujące sołectwa : Berest, Czyrna, Mochnaczka Niżna, Mochnaczka Wyżna, Muszynka, Piorunka, Polany i Tylicz. Siedzibą władz gminy jest Krynica-Zdrój.

Kiedy turysta zawita w okolice Krynicy i Muszyny, niewątpliwie zachwyci się urokliwymi cerkiewkami i kapliczkami rozsianymi po dawnych wioskach „klucza muszyńskiego”. Świątynie te są pozostałością po wcześniejszych mieszkańcach tego regionu – Łemkach, grupie powstałej na skutek osadnictwa wołoskiego z dużymi wpływami ruskimi. Świątynie budowano w układzie trój izbowym, w konstrukcji zrębowej i przykrywano je dachami namiotowymi zwieńczonymi baniastymi hełmami. Wewnątrz uwagę zwracał ikonostas oddzielający nawę od prezbiterium, zdobionymi ikonami.

Krynica Cerkiew Greckokatolicka (1848-1879)

Największa murowana cerkiew na Łemkowszczyźnie, miejsce chrztu Nikifora (Krynica Dolna)

Cerkiew Prawosławna (1983-1996) piekny ikonostas z przełomu XIX i XX w., rzeźba Ukrzyżowanie, obraz ze scena sadu Chrystusa (ul. Cmentarna)

Słotwiny (1888) Barokowe Tabernakulum z XVIII w., klasycystyczne lichtarz z XIX w.

Powroźnik (1600) Najstarsza cerkiew drewniana na terenie polskich Karpat. Polichromia z 1607r. Oraz niekompletny ikonostas z XVIII w.

 

WODY MINERALNE

KRYNICZANKA

pochodzi ze źródła "Zdrój Główny" bijącego z głębi ziemi przed Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju, odkrytego w 1793 roku. To właśnie tutaj powstała pierwsza w Polsce rozlewnia wód w roku 1808. Zawiera niezbędna dla organizmu ilość magnezu poprzez co łagodzi stany stresowe i nadmierna pobudliwość. Działa przeciwzapalnie i przeciw-uczuleni owo. Dzięki bardzo dużej zawartości wapnia, wzmacnia układ kostny.

JAN

naturalna woda lecznicza – bardzo moczopędna, idealna w leczeniu kamicy nerkowej, stosowana również w leczeniu innych schorzeń nerek i dróg moczowych oraz miażdżycy i cukrzycy (w połączeniu z woda Zuber) gdyż wydatnie obniża poziom cholesterolu i cukru.


ZUBER

unikalna woda lecznicza w skali europejskiej o bardzo dużej mineralizacji – leczy choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, wątrobę i drogi żółciowe, zwalcza nadkwasotę, obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi.

SŁOTWINKA

szczawa skuteczna w leczeniu przewlekłych nieżytów przewodu pokarmowego, chorób z niedoboru magnezu, chorób neurologicznych. Działa przeciwalergicznie, pomaga usuwając metale ciężkie z organizmu.
 


TYLICZ
Chciałbyś zwiedzić NASZ piękny Tylicz zaparszamy gorąco. Tanie kwatery - pokoje juz od 20 zł 

Reklama
9bf31c7ff062936a96d3c8bd1f8f2ff3
1679091c5a880faf6fb5e6087eb1b2dc
3c59dc048e8850243be8079a5c74d079
b6d767d2f8ed5d21a44b0e5886680cb9
6f4922f45568161a8cdf4ad2299f6d23
37693cfc748049e45d87b8c7d8b9aacd
70efdf2ec9b086079795c442636b55fb
c74d97b01eae257e44aa9d5bade97baf

knockoff best swiss cartier imitations faux Buy Breitling Clone replica rolex awards knockoff Tissot Watches Online replica tag heuer price in india replica Gmt Watch