Tylicz

Nie ma znaczenia czy na nocleg wolisz wybrać kwaterę prywatną, pensjonat, agroturystykę czy domek.


Na naszej stronie znajdziesz wyszukiwarkę, która pomoże ci znaleźć to, czego najbardziej potrzebujesz i co sprawi, że pobyt w Tyliczu będzie wspaniałym przeżyciem, dzięki któremu jeszcze nie raz będziesz chciał wracać w to miejsce.

Noclegi zaczynające się już od 25 zł sprawią, że każdy znajdzie tutaj ofertę, która będzie odpowiadała jego oczekiwaniom.
 

Opisy i zdjęcia każdej z propozycji pomogą w dokonaniu ostatecznego wyboru, a opinie zamieszczane przez wcześniejszych gości, pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości. Na naszej stronie nie tylko porównasz różne oferty, ale także bez trudu będziesz mógł się porozumieć z gospodarzami danego miejsca, aby móc je zarezerwować w interesującym cię terminie. Znajdziesz tutaj tylko sprawdzone oferty, proponujące najciekawsze miejsca noclegowe i nie będzie miało znaczenia czy chcesz przyjechać sam, czy z rodziną –

będziesz mógł przebierać w przeróżnych propozycjach.


Tylicz - piękna wieś agroturystyczna u zbiegu wiosek Muszynki i Mochnaczki, jest to pogranicze Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego. Wioska pod nazwą Ornawa została założona w XIII w. a w roku 1363 otrzymała prawa miejskie jako Miastko.


1) Rynek - czworokąt z odchodzącymi od niego prostopadle uliczkami - jest pamiątką dawnej wspaniałości Tylicza - w tym miejscu odbywały się średniowieczne jarmarki, a w ratuszu (WDK) obradował sąd kryminalny (w miejscu obecnego Wiejskiego Domu Kultury). Do niedawna istniały również charakterystyczne okapy domów w formie podcieni. Od wieków powierzchnia rynku wybrukowana jest kostką tzw. "kocimi łbami". W parku, od strony kościoła, stoi murowana kapliczka z 1808 r. W centralnej części rynku na kopcu stoi pomnik Generała Kazimierza Pułaskiego.

2) Muzeum Dziejów Tylicza - składa się z kilku sal w których można podziwiać rzeźby i obrazy tylickich artystów, stroje regionalne, kopie dokumentów z XVI-XX wieku, pamiątki po konfederatach barskich oraz warsztaty rzemieślnicze. Mieści się w rynku w Domu Kultury.

3) Kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła zbudowany został w 1612 r. Świątynia wzniesiona z drewna sprowadzonego z całego Klucza Muszyńskiego. Ołtarz główny rokokowy z drugiej p. XVIII, cztery ołtarze boczne z XVII - XVIII w. 



4) Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej -
znajduje się tuż obok zabytkowego, drewnianego kościółka w Tyliczu. Architektura świątyni nawiązuje stylem do drewnianych kościołów i cerkwi z tego regionu, z tą jednak różnicą, że wykonany jest w całości z cegły oraz kamienia. W sąsiedztwie kościoła rośnie lipa - niezwykły pomnik przyrody mający już około 350 lat! Wokół kościoła zbudowana została
Golgota z Dróżkami Różańcowymi.

5) Cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana w Tyliczu - została zbudowana w 1743 roku. We wrześniu 1964 roku cerkiew wpisana została do rejestru zabytków. Wewnątrz znajduje się ikonostas z XVIII w., zabytkowe ikony; z których część znajduje się w muzeach w Nowym Sączu.

6) Źródełko wody mineralnej "Tyliczanka" - przy tym źródle zatrzymywały się karawany kupieckie podążające z Węgier do Sącza i do Krakowa. Źródło wymienione jest po raz pierwszy w Księdze Miasta Tylicza w roku 1753. Przed ujęciem wody znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz siłownie zewnętrzne.

7) Farma Lama - osobliwa atrakcja pozwalająca dzieciom na karmienie zwierząt hodowlanych, degustacje mleka i oscypków. N a terenie farmy dzieci mogą pojeździć na kucykach a dorośli wybrać się na przejażdżkę konną. Farma mieści się tuż za cerkwią pw. św. Kosmy i Damiana. tel: 720 020 590

8) Gokarty - szczególne miejsce dla miłośników motoryzacji. W sezonie letnim tor pozwala na emocjonujący przejazd  gokartami. Tor gokartowy usytuowany jest przy stadionie piłkarskim w Tyliczu. tel: 500725750 o 

9) Jaskinia "zbójeckie groty" - lokalna ciekawostka o 21 m długości -legenda z dawnych czasów podaje, że jest to miejsce ukrycia skarbów przez zbójników. Powyżej wejścia do groty znajduje się prehistoryczny kamień ofiarny.

10) Mofeta - posiadająca 50 "bulgotek" i "dychawek", naturalna ekshalacja dwutlenku węgla. W latach sześćdziesiątych dwutlenekwęgla z mofety wykorzystywany był do produkcji alg na tarasach usytuowanych na okolicznych stokach. Prowadzono również badania nad wykorzystaniem alg jako składnika do produkcji żywności dla radzieckich kosmonautów.

11) Domki w Lesie - osada usytuowana w otoczeniu zieleni tuż przy Mofecie Tylicz. Latem na terenie osady czynne są m .. in.: kort do tenisa ziemnego, ogólnodostępny basen z brodzikiem dla dzieci, duży drewniany plac zabaw i ogródek gastronomiczny - dodatkowo w osadzie mieści się pole kamperowe i pole namiotowe. Zimą zaś jedyna i pierwsza w Małopolsce oświetlona trasa narciarstwa biegowego z serwisem i wypożyczalnią nart biegowych. tel: 512 121 500

12) Szlak Konfederatów Barskich - przygraniczne położenie Sądecczyzny spowodowało, iż ziemie te stanowiły ważny militarnie i politycznie teren stacjonowania konfederatów. To tu w 1769 roku przebywały oddziały konfederackie na czele z Kazimierzem Pułaskim. Zapraszamy do skorzystania z questu o konfederacji, obejrzeniu pozostałości okopów, odwiedzeniu Muzeum Dziejów Tylicza oraz przejściu piękną, graniczną trasą widokową.

TYLICZ
Chciałbyś zwiedzić NASZ piękny Tylicz zaparszamy gorąco. Tanie kwatery - pokoje juz od 20 zł 

Reklama
b6d767d2f8ed5d21a44b0e5886680cb9
37693cfc748049e45d87b8c7d8b9aacd
6f4922f45568161a8cdf4ad2299f6d23
c74d97b01eae257e44aa9d5bade97baf