Tylickie pijalnie wody

Tylickie wody mineralne czynią cuda - Pijalnia Tyliczanka

Źródło szczawy mineralnej zabudowane.

Stylowa pijalnią znajduje się w Parku Zdrojowym w Tyliczu. Wypływa na lewym brzeg Potoku Muszynka.

Tylicz obfituje w wody płynące z krystalicznie czystych źródeł uznawanych za jedne z cenniejszych w Europie. Mało kto wie, że Kropla Beskidu produkowana jest właśnie w Tyliczu a woda ze źródła położonego na lewym brzegu Muszynki, podawana była jako napój orzeźwiający na ucztach u Wierzynka.

Są również wzmianki o kwaśnych wodach szczawowych z Miastka (dawna nazwa Tylicza). Dobroczynne właściwości tych wód sprzyjają osiągnięciu harmonii pomiędzy ciałem a umysłem, ale nie tylko. Oprócz walorów smakowych i leczniczych woda w tradycji mieszkańców Tylicza używana jest również do gotowania i pieczenia. Istnieją przepisy na np. pulchne ciasto naleśnikowe ze Szczawą, kawę na Szczawie itp.

ZOBACZ  - Atlas Wód Mineralnych Muszyny, Krynicy i Tylicza

Obszar Tylicza obfituje w złoża wód mineralnych. Źródła, wysięki i wycieki wód mineralnych lokalizowane są głównie w dolinach przepływających przez miejscowość potoków: Muszynka ( 444 m n.p.m.), Bradowiec i Syhowny. W okolicy Tylicza zinwentaryzowano 35 źródeł szczaw i wód kwasowęglowych. 

Pochodzenie wód mineralnych

Woda opadowa dostaje się w głąb ziemi w szczeliny skalne. W głębi ziemi woda ta nasycana jest CO2. Tworzy się słaby kwas węglowy, jest on chemicznie agresywny. Taka nagazowana woda rozpuszcza te związki mineralne które znajdują się w występujących tu skałach np. ługowanie szczelin wypełnionych żyłami wapienno - magnezowymi jest przyczyną dużej koncentracji w wodzie jonów Mg2+, Ca2+. Wydajność źródeł jest zmienna i zależy ona od ilości opadów atmosferycznych. 

Występujące tu szczawy były od setek lat znane miejscowej ludności, jednak dopiero w roku 1836 zostały opisane przez geologa - L. Zejsznera. Pierwsza wzmianka w dokumentach tylickich pochodzi z 1705 roku. W latach 90' XX wieku utworzono specjalny obszar górniczy "Tylicz", a spółka Multico uzyskała koncesję na eksploatację tutejszych wód mineralnych na skalę światową. Trwale ujęte jest tylko źródło na lewym brzegu Muszynki - poniżej zabytkowej cerkwi znajduje się park z zadaszonym źródłem szczawy wodorowęglanowo- wapniowo- żelazistej cenionym przez mieszkańców. Kilka innych obudowano prowizorycznie (m. in. 2 na trasie Ścieżki Edukacyjno - Przyrodniczej "Na Rakowsku"). 


Typy wód mineralnych w Tyliczu - ŹRÓDŁO ZDRÓJ GŁÓWNY

0,32% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa, manganowa z dużą zawartością żelaza. Odwiert znajduje się w Parku Zdrojowym, w wybudowanej stylowej pijalni, na lewym brzegu Potoku Muszynka. Źródło ma bogatą historię i jest najbardziej znanym w Tyliczu. Związane z nim sa legendy oraz liczne przekazy miejscowych pochodzące od niepamiętnych czasów. Lokalizacja przy drodze do granicy państwowej sprawia, że jest łatwo dostepne. Zatrzymywały się tutaj również karawany z kupcami podążającymi do Sącza i Krakowa aż z Węgier. Odwiert Tylicz - I, który znajduje się obok pijalni dostarcza wody o charakterze leczniczym. Wykorzystuje się ją przy schorzeniach przewodu pokarmowego, nieżytu żołądka, w wszelkiego rodzaju anemiach czy niedokrwistości. Typ wody: HCO3 -Ca-Mg, CO2, Fe .Od pewnego czasu osoby odwiedzające tę ostatnią mogą skorzystać z placu zabaw dla dzieci znajdującego się obok, a także różnego rodzaju przyrządów do ćwiczeń dla aktywnej młodzieży i seniorów.



ŹRÓDŁO T 7 "BRADOWIEC" 

- 0,31 % szczawa wodorowęglanowo-wapniowa, z dużą zawartością dwutlenku węgla. Źródło było dosyć zapomnianym obiektem, który był objęty jedynie betonowym kręgiem. Zlokalizowane jest na lewym brzegu potoku Bradowiec, 400 metrów od drogi łączącej Tylicz z Powroźnikiem. Dogodnym dojście jest przejście od ulicy Wolności, mijając po drodze ujęcie wiercone Tylicz - III. Woda wypływająca tutaj samoczynnie swym składem i smakiem zbliżona jest do krynickiego Zdroju Głównego i tylickiej "Szczawy". Nazwane przez turystów "Źródełkiem Miłości" , zabudowane stylową altaną .Teren w najbliższym otoczeniu Bradowca obfituje w liczne wysięki szczawowe wraz z ekshalacjami dwutlenku węgla. Typ wody: HCO3-Ca-Mg, CO2. 






ŹRÓDŁO T 11 
 

- Źródło "Wędrowców" - 0,29 % szczawa wodorowęglanowo-wapniowa, z dużą zawartością dwutlenku węgla. Sam wypływ wody został ujęty w betonową otoczkę. Podobnie jak inne źródła w Tyliczu najduje się on w dolinie potoku Bradowiec, po lewej stronie drogi Tylicz - Powroźnik, poniżej bramy rozlewni "Kropli Beskidu". Teren w najbliższym otoczeniu Bradowca obfituje w liczne wysięki szczawowe wraz z ekshalacjami dwutlenku węgla. Typ wody: 0,29 % HCO3-Ca, CO2. Najbliższe otoczenie źródła zostało odnowione, postawiono tablicę przy źródle, na której znajduje się mapa ścieżki edukacyjnej z 2003 roku. 



ŹRÓDŁO T – 21 (Uroczysko )
 

- jest ono wyjątkowym źródłem, gdyż daje one ponad połowę wydajności sumarycznej szczaw w całej zlewni Muszynki (ok. 0,51 dm3/s). Objęte jest drewnianą obudową, znajdującą się na prawym brzegu potoku Syhowny. Dogodne dojście od drogi Tylicz - Powroźnik, około 0.5 km. 

 

 


TYLICZ
Chciałbyś zwiedzić NASZ piękny Tylicz zaparszamy gorąco. Tanie kwatery - pokoje juz od 20 zł 

Reklama
c74d97b01eae257e44aa9d5bade97baf
b6d767d2f8ed5d21a44b0e5886680cb9
6f4922f45568161a8cdf4ad2299f6d23
37693cfc748049e45d87b8c7d8b9aacd