replica tag heuer monaco 69 price copy bvlgari carbon gold watch knockoff Best Bvlgari Copy copy quality breitling copy replica Rolex Replicas imitation genuine cartier imitation
Pijalnie wody leczniczej w Tyliczu

Tylickie pijalnie wody

Tylickie wody mineralne czynią cuda - Pijalnia Tyliczanka

Źródło szczawy mineralnej zabudowane.

Stylowa pijalnią znajduje się w Parku Zdrojowym w Tyliczu. Wypływa na lewym brzeg Potoku Muszynka.

Tylicz obfituje w wody płynące z krystalicznie czystych źródeł uznawanych za jedne z cenniejszych w Europie. Mało kto wie, że Kropla Beskidu produkowana jest właśnie w Tyliczu a woda ze źródła położonego na lewym brzegu Muszynki, podawana była jako napój orzeźwiający na ucztach u Wierzynka.

Są również wzmianki o kwaśnych wodach szczawowych z Miastka (dawna nazwa Tylicza). Dobroczynne właściwości tych wód sprzyjają osiągnięciu harmonii pomiędzy ciałem a umysłem, ale nie tylko. Oprócz walorów smakowych i leczniczych woda w tradycji mieszkańców Tylicza używana jest również do gotowania i pieczenia. Istnieją przepisy na np. pulchne ciasto naleśnikowe ze Szczawą, kawę na Szczawie itp.

ZOBACZ  - Atlas Wód Mineralnych Muszyny, Krynicy i Tylicza

Obszar Tylicza obfituje w złoża wód mineralnych. Źródła, wysięki i wycieki wód mineralnych lokalizowane są głównie w dolinach przepływających przez miejscowość potoków: Muszynka ( 444 m n.p.m.), Bradowiec i Syhowny. W okolicy Tylicza zinwentaryzowano 35 źródeł szczaw i wód kwasowęglowych. 

Pochodzenie wód mineralnych

Woda opadowa dostaje się w głąb ziemi w szczeliny skalne. W głębi ziemi woda ta nasycana jest CO2. Tworzy się słaby kwas węglowy, jest on chemicznie agresywny. Taka nagazowana woda rozpuszcza te związki mineralne które znajdują się w występujących tu skałach np. ługowanie szczelin wypełnionych żyłami wapienno - magnezowymi jest przyczyną dużej koncentracji w wodzie jonów Mg2+, Ca2+. Wydajność źródeł jest zmienna i zależy ona od ilości opadów atmosferycznych. 

Występujące tu szczawy były od setek lat znane miejscowej ludności, jednak dopiero w roku 1836 zostały opisane przez geologa - L. Zejsznera. Pierwsza wzmianka w dokumentach tylickich pochodzi z 1705 roku. W latach 90' XX wieku utworzono specjalny obszar górniczy "Tylicz", a spółka Multico uzyskała koncesję na eksploatację tutejszych wód mineralnych na skalę światową. Trwale ujęte jest tylko źródło na lewym brzegu Muszynki - poniżej zabytkowej cerkwi znajduje się park z zadaszonym źródłem szczawy wodorowęglanowo- wapniowo- żelazistej cenionym przez mieszkańców. Kilka innych obudowano prowizorycznie (m. in. 2 na trasie Ścieżki Edukacyjno - Przyrodniczej "Na Rakowsku"). 


Typy wód mineralnych w Tyliczu - ŹRÓDŁO ZDRÓJ GŁÓWNY

0,32% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa, manganowa z dużą zawartością żelaza. Odwiert znajduje się w Parku Zdrojowym, w wybudowanej stylowej pijalni, na lewym brzegu Potoku Muszynka. Źródło ma bogatą historię i jest najbardziej znanym w Tyliczu. Związane z nim sa legendy oraz liczne przekazy miejscowych pochodzące od niepamiętnych czasów. Lokalizacja przy drodze do granicy państwowej sprawia, że jest łatwo dostepne. Zatrzymywały się tutaj również karawany z kupcami podążającymi do Sącza i Krakowa aż z Węgier. Odwiert Tylicz - I, który znajduje się obok pijalni dostarcza wody o charakterze leczniczym. Wykorzystuje się ją przy schorzeniach przewodu pokarmowego, nieżytu żołądka, w wszelkiego rodzaju anemiach czy niedokrwistości. Typ wody: HCO3 -Ca-Mg, CO2, Fe .Od pewnego czasu osoby odwiedzające tę ostatnią mogą skorzystać z placu zabaw dla dzieci znajdującego się obok, a także różnego rodzaju przyrządów do ćwiczeń dla aktywnej młodzieży i seniorów.ŹRÓDŁO T 7 "BRADOWIEC" 

- 0,31 % szczawa wodorowęglanowo-wapniowa, z dużą zawartością dwutlenku węgla. Źródło było dosyć zapomnianym obiektem, który był objęty jedynie betonowym kręgiem. Zlokalizowane jest na lewym brzegu potoku Bradowiec, 400 metrów od drogi łączącej Tylicz z Powroźnikiem. Dogodnym dojście jest przejście od ulicy Wolności, mijając po drodze ujęcie wiercone Tylicz - III. Woda wypływająca tutaj samoczynnie swym składem i smakiem zbliżona jest do krynickiego Zdroju Głównego i tylickiej "Szczawy". Nazwane przez turystów "Źródełkiem Miłości" , zabudowane stylową altaną .Teren w najbliższym otoczeniu Bradowca obfituje w liczne wysięki szczawowe wraz z ekshalacjami dwutlenku węgla. Typ wody: HCO3-Ca-Mg, CO2. 


ŹRÓDŁO T 11 
 

- Źródło "Wędrowców" - 0,29 % szczawa wodorowęglanowo-wapniowa, z dużą zawartością dwutlenku węgla. Sam wypływ wody został ujęty w betonową otoczkę. Podobnie jak inne źródła w Tyliczu najduje się on w dolinie potoku Bradowiec, po lewej stronie drogi Tylicz - Powroźnik, poniżej bramy rozlewni "Kropli Beskidu". Teren w najbliższym otoczeniu Bradowca obfituje w liczne wysięki szczawowe wraz z ekshalacjami dwutlenku węgla. Typ wody: 0,29 % HCO3-Ca, CO2. Najbliższe otoczenie źródła zostało odnowione, postawiono tablicę przy źródle, na której znajduje się mapa ścieżki edukacyjnej z 2003 roku. ŹRÓDŁO T – 21 (Uroczysko )
 

- jest ono wyjątkowym źródłem, gdyż daje one ponad połowę wydajności sumarycznej szczaw w całej zlewni Muszynki (ok. 0,51 dm3/s). Objęte jest drewnianą obudową, znajdującą się na prawym brzegu potoku Syhowny. Dogodne dojście od drogi Tylicz - Powroźnik, około 0.5 km. 

 

 


TYLICZ
Chciałbyś zwiedzić NASZ piękny Tylicz zaparszamy gorąco. Tanie kwatery - pokoje juz od 20 zł 

Reklama
1679091c5a880faf6fb5e6087eb1b2dc
6f4922f45568161a8cdf4ad2299f6d23
70efdf2ec9b086079795c442636b55fb
9bf31c7ff062936a96d3c8bd1f8f2ff3
37693cfc748049e45d87b8c7d8b9aacd
3c59dc048e8850243be8079a5c74d079
c74d97b01eae257e44aa9d5bade97baf
b6d767d2f8ed5d21a44b0e5886680cb9

knockoff best swiss cartier imitations faux Buy Breitling Clone replica rolex awards knockoff Tissot Watches Online replica tag heuer price in india replica Gmt Watch