Krynica w oczach turystów photo

Krynica w oczach turystów

 28 Luty 2019 News Tylicz

Jakie są najważniejsze walory uzdrowiska? Co sprawia, że turyści chcą tutaj spędzać czas? Czy największym zainteresowaniem przyjezdnych cieszą się nadal sanatoria czy możliwość uprawiania sportów zimowych.  Dlaczego osoby do 40 r. ż. są zawiedzone ofertą Krynicy-Zdroju?  Skąd biorą się negatywne oceny niektórych obszarów funkcjonowania miasta? Odpowiedzi na te pytania podają wyniki pięcioletnich badań ankietowych, prowadzonych w uzdrowisku przez studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie


W ubiegłym roku już po raz piąty Krynica-Zdrój była terenem badań realizowanych w trakcie ćwiczeń terenowych studentów kierunku gospodarka przestrzenna Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pod kierunkiem dr Sławomira Dorockiego. Na początku badań studenci zapoznali się z planem zagospodarowania kurortu oraz głównymi problemami w zagospodarowania przestrzennego miejscowości wynikającymi głównie ze swych funkcji uzdrowiskowych. W oparciu o pozyskane informacje studenci w trakcie ćwiczeń przeprowadzali wywiady i ankiety z turystami na temat poziomu zadowolenia i oczekiwań w kwestii zagospodarowania przestrzennego gminy. Systematyczność badań pozwoliła już obecnie na wysunięcie pewnych ogólnych wniosków dotyczących funkcji i zagospodarowania turystycznego kurortu.
 
Na przestrzeni pięciu lat badań można uznać, że wśród przyjezdnych dominują pobyty tygodniowe (ok. 50%). Jednakże w stosunku do 2013 r. zwiększył się udział pobytów jednodniowych oraz dwutygodniowych (każde o ok 5%), przy spadku udziału pobytu dłuższego niż 2 tygodnie ok 10%. W odniesieniu do rodzaju miejsc kwaterunku w ciągu ostatnich lat zwiększyły swoją silną pozycję pensjonaty i prywatne apartamenty. Na drugim miejscu znalazły się hotele, zwiększając swój udział o 12%. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast sanatoria (spadek udziału o 15%), co potwierdza malejący udział funkcji typowo uzdrowiskowej. Malejący udział funkcji leczniczych potwierdza również wzrastająca popularność Krynicy, jako ośrodka sportów zimowych, która to wzrosła w badanym czasie z 58 do 77%.
Jednakże najważniejszymi walorami Krynicy-Zdroju są niezmiennie wody mineralne oraz walory krajobrazowe miejscowości. Te cechy kurortu nie uległy zmianie na przestrzeni badanych lat, a nawet coraz bardziej zaznaczają swoją dominującą pozycję, pozostając wizytówką i cechą charakterystyczną miasta. Pozostałe impulsy odwiedzin zdrojowiska, to kolejno: atrakcyjność bazy noclegowej, ośrodki narciarskie i cele biznesowe. 
Turyści zapytani o ocenę obrazu Krynicy-Zdroju w zdecydowanej większości oceniali miasto w kategoriach: bardzo dobrze i dobrze (łącznie było to prawie 90% odpowiedzi). Wspomniana wyżej wysoka ocena Krynicy-Zdroju ma przełożenie na zwiększające się zainteresowanie ponownym przyjazdem do miasta. Turyści, jako główne powody ponownych odwiedzin wymienili: krajobraz, wody/zabiegi lecznicze oraz możliwości odpoczynku. Natomiast powodami, dlaczego pewna niewielka grupa turystów już nie będzie chciała powrócić do Krynicy-Zdroju, to niedostateczna ilość rozrywek (głownie osoby w wieku do 40 lat), rozczarowanie względem wcześniejszych oczekiwań, wysokie ceny i tłok. 
 
Turystów poproszono także o wskazanie obszarów „upośledzonych” względem funkcjonowania miasta. Na przestrzeni wszystkich lat turyści przede wszystkim zwracali uwagę na niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych. Respondenci podawali przykłady dużych hoteli i pensjonatów praktycznie nie posiadających parkingów. Niepokojące jest również wskazywanie infrastruktury drogowej, jako obszaru pilnej interwencji, jednakże wynikać to może z podjętych właśnie w okresie badań prac remontowych, co mogło spowodować negatywne oceny. Inne problemy wskazane przez turystów to niedostateczna infrastruktura związana z atrakcjami dla przyjezdnych, zły stan budynków (elewacja), zdegradowana infrastruktura wypoczynkowa na Górze Parkowe, zbyt duża liczba szyldów reklamowych w mieście, zbyt duży ruch komunikacyjny oraz brak ładu przestrzennego. 
 
Turystyka odgrywała i odgrywa decydującą rolę w rozwoju gospodarczym, przestrzennym i funkcjonalnym Krynicy-Zdroju. Walory naturalne oraz bogata i zróżnicowana infrastruktura uzdrowiska zapewnia mu silną przewagę konkurencyjną. Walory zdrojowe i krajobrazowe na przestrzeni lat pozostają głównym impulsem przyjazdu turystów. Jednakże coraz większą rolę w ofercie miasta pełnią nowe produkty turystyczne tj. turystyka biznesowa oraz wypoczynek i rekreacja, w tym usługi Spa & Welles. Wraz z tymi zmianami musi iść w parze zmiana zagospodarowania przestrzennego miasta i rozwój właściwej infrastruktury, spełniające oczekiwania turystów. Dlatego tak ważne jest, aby w dalszych planach rozwoju uzdrowiska uwzględnić te postulaty.
 
dr Sławomir Dorocki