Puchar Świata FIS w snowboardzie w Krynicy-Zdroju photo

Puchar Świata FIS w snowboardzie w Krynicy-Zdroju

 7 Marzec 2024 News Krynica

Ostatni weekend lutego w Krynicy-Zdroju upłynął pod znakiem wielkich, sportowych emocji! W ośrodku Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej mogliśmy podziwiać zmagania snowboardzistów z 15 państw, a także być świadkami historycznego wydarzenia – pierwszego w Polsce Pucharu Świata FIS w snowboardzie.

W zmaganiach wzięło udział blisko 100 snowboardzistów i snowboardzistek z całego świata, którzy rywalizowali ze sobą o zwycięstwo w Pucharze Świata. Najlepszym z Polaków zarówno w sobotę (11 miejsce), jak i w niedzielę (8 miejsce) był Oskar Kwiatkowski, aktualny mistrz świata.Po raz pierwszy w Polsce! Puchar Świata FIS w snowboardzie w Krynicy-Zdroju


Ostatni weekend lutego w Krynicy-Zdroju upłynął pod znakiem wielkich, sportowych emocji! W ośrodku Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej mogliśmy podziwiać zmagania snowboardzistów z 15 państw, a także być świadkami historycznego wydarzenia – pierwszego w Polsce Pucharu Świata FIS w snowboardzie.

W zmaganiach wzięło udział blisko 100 snowboardzistów i snowboardzistek z całego świata, którzy rywalizowali ze sobą o zwycięstwo w Pucharze Świata. Najlepszym z Polaków zarówno w sobotę (11 miejsce),jak i w niedzielę (8 miejsce) był Oskar Kwiatkowski, aktualny mistrz świata.


- To pierwszy raz, kiedy zawody Pucharu Świata FIS w snowboardzie odbywają się w Polsce, w Krynicy-Zdroju. Wydarzenie przez organizatorów zostało przygotowane bardzo dobrze, dołożyli wszelkich starań, by wszystko zostało przygotowane jak najlepiej. W przyszłości będziemy ponownie chcieli spotkać się w Krynicy – mówił Uwe Beier, dyrektor Pucharu Świata FIS w snowboardzie.


Organizatorzy zawodów FIS, PZN, PKL oraz PKL Jaworzyna Krynicka zadbali o każdy szczegół, a przede wszystkim o to, by przygotować i utrzymać w jak najlepszej kondycji trasę startu. Nie było to łatwym zzadaniem, prace trwały do ostatniej chwili, ale pomimo znacznie dodatnich temperatur i przez to ciężkich warunków pogodowych, udało się na tyle utwardzić stok, że możliwe było przeprowadzenie zawodów.


- Przygotowanie tej rangi wydarzenia w ośrodku Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej było dla nas ogromnym zaszczytem, ale i wyzwaniem. Warunki niestety nie ułatwiały nam zadania, jednak każdy z nas robił absolutnie wszystko, by sprostać wymaganiom. Cieszymy się, że PKL mogły być częścią tego wydarzenia, które na stałe zapisało się w historii sportów zimowych. Chcemy wspierać organizacyjnie Puchar Świata na Jaworzynie w przyszłych latach – powiedział Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.


WW sobotę najlepsi okazali się: 1 Austriak Andreas Prommegger, 2 i 3 miejsce należało do Włochów Roland Fischnaller i Daniele Bagozza.

Po triumf w Krynicy-Zdroju sięgnęła również Niemka Ramona Theresia Hofmeister. W finale wyraźnie pokonała Szwajcarkę Julie Zogg. Trzecia ukończyła Holenderka Michelle Dekker, a zaraz za podium znalazła się Austriaczka Daniela Ulbing.


Historyczne, niedzielne zawody na Jaworzynie Krynickiej zwyciężyli Japonka Tsubaki Miki i Austriak Arvid Auner! Podium tego dnia wśród zawodniczek należało do: 1 Tsubaki Miki, 2 Daniela Ulbing, 3 Ladina Jenny. Wśród zawodników najlepsi byli: 1 Arvid Auner, 2 Maurizio Bormolini oraz na 3 miejscu Alexander Payer.


Podczas wydarzenia burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba, wręczył również symboliczne puchary dla najlepszego zawodnika i zawodniczki z Polski. Nagrody otrzymali Oskar Kwiatkowski oraz Marysia Bukowska-Chyc. 


- Organizację tego wydarzenia oceniam bardzo dobrze, szczególnie że pogoda nas nie rozpieszczała. Nawierzchnia była dosyć miękka, ale walczyliśmy, daliśmy radę i udało się doprowadzić te zawody do skutku. Kibice też dopisali, mogliśmy wpuścić niespełna tysiąc osób, żeby to nie była impreza masowa, ale patrząc na frekwencję na pewno w przyszłości chcielibyśmy, żeby to już była impreza masowa i żeby tych kibiców mogło tutaj być zdecydowanie więcej. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, myślę że ta ocena będzie wysoka i miejmy nadzieję, że w kolejnym roku znowu się tutaj spotkamy - powiedział w rozmowie z Krynica.TV Adam Małysz, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego.


- Czapki z głów dla organizatorów, bardzo się cieszę, że wydarzenie tak wysokiej rangi gościło w Krynicyi jestem przekonany, że to nie ostatnia tego typu impreza w naszym mieście. To dla nas wielka promocja, w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy już po raz drugi Eurosport transmitował na żywo zawody z Krynicy-Zdroju. To kolejny dowód na to, że Krynica to prężnie rozwijający się ośrodek turystyczny i sportowy - dodał Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.


  


Żródło: Najnowsze wiadomości zawsze na www.krynica.tv 

Marek Jaśkiewicz, Jakub Pasiut

fot. Kacper Cycoń, mat. prasowe PZN

źródło: własne, mat. prasowe PZN