Taki jest nasz los…losy Łemków już w sprzedaży photo

Taki jest nasz los…losy Łemków już w sprzedaży

 29 Listopad 2018 News Tylicz

Ks. Bogusław Zawiślak -   „Taki jest nasz los…” -  książka już ujrzała światło dzinne do zakupienia.  

Anna Ostrowińska pisze w Magury 09 str.129, że w zimie 1940 zorganizowano większą grupę oficerów do przerzutu.

Przewodnikiem miał być Andrzej Garbera. Niestety, miała miejsce wielka wsypa, dokonał jej Emil Hawran mieszkaniec Tylicza. Niemcy zorganizowali zasadzkę. Uratował się z niej w dramatycznych okolicznościach tylko przewodnik Andrzej Garbera, który jednak za tę wyprawę zapłacił życiem. 2 tygodnie później zmarł na zapalenie płuc w szpitalu  nowosądeckim. Była to wsypa, którą nazwano „Wsypą na Wysokim Bereście”.

Ogromne zasługi w  przerzutach przez granicę mają łemkowscy przewodnicy: młody podoficer 2 pułku lotniczego w Krakowie, niezwykle inteligentny i niezwykłej urody Andrzej Garbera z Tylicza. Zmarł w 1940 r. w  szpitalu  w Nowym Sączu w tragicznych  okolicznościach. Pochowany na cmentarzu w Tyliczu, Jan Kochański z Tylicza – jeden z najaktywniejszych przewodników, Antoni Kozubski, Włodzimierz Ristwej i Stefan Wengrynowicz syn gr.kat. proboszcza z Mochnaczki -  przewodnik o niezwykłej odwadze i Polak Teodor Dutka z Tylicza. Działali oni na trasie Tylicz – Snakov, Tylicz – Hrabske, gdzie uchodźców przejmowali przewodnicy słowaccy.

Ks. Bogusław Zawiślak - Chce być tylko skromnym  przewodnikiem po tej historii i rzucić trochę światła na tragiczne losy tych ludzi. 
Publikacja pt. „Taki jest nasz los…” - ukazała się listopadzie 2018.


Galeria zdjęć z tego wydarzenia