Kamień Diabelski - Jaworzyna krynicka photo

Kamień Diabelski - Jaworzyna krynicka

 24 Styczeń 2019 Ciekawostki

Kamień Diabelski - to przepiękny piaskowiec osadowy

Kamień Diabelski - to przepiękny piaskowiec osadowy  - pomnik przyrody, który znajduje się na stoku Jaworzyny Krynickiej. Obok kamienia przechodzą przechodzą dwa szlaki piesze: czerwony i zielony prowadzące na Jaworzynę więc umiejscowienie kamienia jest rewalcyjne. Magiczna Skała tak jest nazywany Diabelski Kamień posiada swoją legendę. Oryginalny wygląd jak i lokalizacja sprawiają, że jest głownym punktem dla wspinających się turystów na Jaworzynę Krynicką. 

Legenda - Diabelskiego Kamienia 
Pierwsza legenda mówi o tym, iż kamień upuścił sam diabeł, który miał zamiar zniszczyć nim zdroje pobliskiej Krynicy-Zdrój. Od tego zamiaru odwiódł go kogut, który zapiał w Krynicy i diabeł, będący na wschodnim stoku Jaworzyny Krynickiej upuścił kamień, nie doniósłszy go. 

Druga legenda jest bardziej rozbudowana. Mówi bowiem o muszyńskim rycerzu, który miął się zakochać w pasterce pochodzącej z Krynicy. Pochodziła ona z biednej rodziny, stąd ojciec rycerza zabraniał z nią ślubu. Żeby syn o niej zapomniał, ojciec - król posłał go na wojnę w odległe tereny. Jednak syn cały i zdrowy powrócił do domu, gdzie będąc na stokach Góry Parkowej ( 742 m n.p.m.) został napadnięty i pobity przez zbójników. Cięzko ranny rycerz jęczał tak głośno, że został usłyszany przez pasterkę pasącą w pobliżu owce. Widąc rannego ukochanego zaczęła się modlić. Jakież było jej zdziwieni,  Diabelski Kamień na stokach Jaworzyny Krynickiej gdy zwnosząc na kolanach modlitwy do Matki Boskiej, spod swoich stóp zobaczyła wypływające źródełko. Przemyła wodą z tego źródełka rany ukochanego, które natychmiast się zamknęły i ozdrowiły rycerza. 

Dopiero to wydarzenie, uznane jako cud przez ojca rycerza, zgodził się na małżeństwo. Kiedy wszystko wydawało się być dobrze, wieść o cudownym źródełku dotarła do piekła, jego moce piekielne postanowiły je zniszczyć. Wysłano diabła, który zabrał kamień z Tatr, aby go na niego zrzucić i zatkać. Będąc na stokach Jaworzyny usłyszał koguta, piejącego z pobliskiej Krynicy i tak się przestraszył, że upuścił kamień, który do dziś tutaj leży. 

Galeria zdjęć z tego wydarzenia